Seudónimo Seudónimo
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jenny is comparing the cost of two packages of socks. One package has 8 pairs of socks for $12. Another package has three pairs of socks for six dollars. Are the rates a equivalent ? Explain how you know.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2017
no because it cost 1.85 each for the 8 pairs and 2.00 each for the other
Answer Link

Otras preguntas

The part you play in a particular relationship is called your
What were two effects of the command economy in the Soviet satellite states?
What is the discriminant D of the equation? 3g² + 15g + 10 = 0
Would the answer be .0115 Km?
name a country where internal migration has occurred explain the reasons for this migration
What is the missing step in this proof?
D,apres cet exemple decris un lieu que tu aimes J'aime beaucoup Nîmes.C'est une ville au sud de la france ,a 700km de paris.II y a 130000 habitants. On peut vis
A cardboard of size 16cm and 24cm has been completely used to from a cube.What will be the size of the cube so formed ?
One difference between cell division in plant cells and in animal cells is that plant cells have
Assume that there are 5 dimes, 3 nickels, and 2 quarters. in how many possible ways can the selection be made so that the value of the coins is at least 25 cent