denneshaphillips20 denneshaphillips20
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 candy canes cost $318, what will be the cost of 4 candy canes?​

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 10-12-2021

Answer:

4 candy canes = $ 106

Step-by-step explanation:

Using unitary method to solve this question.

Given that:

12 candy canes = $ 318

Divide both sides by 12

1 candy cane = $318/12

1 candy cane = $26.5

Now, Multiply both sides by 4

4 candy canes = $ 26.5 * 4

4 candy canes = $ 106

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AH1807

Answer Link

Otras preguntas

The path of a cannonball is a parabola modeled by the equation y=55+x-0.002x squared where x and y are both measured in feet. In this model, the cannonball star
calculate the number of CO2 molecules in 3.00 moles
What is the value of x?
When the news was dominated by only three networks and a handful of national papers, the news sources tended to be _______________ than they are today?
What is a cytoskeleton? I searched on wikipedia and other sites, but it's too much information. I just want a simple answear
Which type of economies do all African countries have?
George has a goal of were walking 9/2 km today. Each time he walks to school and back, he walks a total of 1/2 kilometers. What is the meaning of 9/2 divided by
the high temperatures for several days are shown in the table which answer describes the average rate of change from day 3 to day 5? 1. the high temperature cha
How much would 2 3/4 pound of hamburger cost at 4.99 per pound
How do I find the probability to this