mahoganyflower09
mahoganyflower09 mahoganyflower09
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Julie goes to the store to buy grapes. Grapes cost $1.09 per pound. Write an equation to help Julie determine the total amount, y, she will pay for a given number of pounds of grapes, x?

Respuesta :

DrRKD DrRKD
  • 10-12-2021

Answer:

y=1.09x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What causes some to prevail and others not to prevail?
According to the demand-pull theory of inflation, what is responsible for inflation?
In 2004, there were 10,649 commercial radio stations in the US. About 19.22% of these stations were devoted to country music. About how many country music radio
52 is what percent of 260
what is the definition of geologic history
I was given 2/3 of $21.00.how much dollars did I get.
the resources that are provided by earth are known as resources
A major volcanic belt known as the ______ circles the Pacific Ocean.
ashley bought 4 packages of juice boxes.there are 6 juice boxes in each package.she gave 2juice boxes to each of 3 friends.how many juice boxes does ashley have
What times what equals 20