azaryaneve17 azaryaneve17
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

Logan spent $42 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 11-12-2021

Answer:

$10.5

Step-by-step explanation:

$42 for 4 basketballs

price of 1 basketball = 42/4

42/4 = 10.5

-Chetan K

Answer Link
SillyMilly6
SillyMilly6 SillyMilly6
  • 11-12-2021

Answer:

10.5 dollars

Step-by-step explanation:

42÷4=10.5

Answer Link

Otras preguntas

Determine the slope of the line graphed by 5y + 6x - 2 = 0
Write a function call with arguments tensplace, onesplace, and userint. be sure to pass the first two arguments as pointers. sample output for the given program
Which of the following sentences contains an independent and dependent clause? Question 3 options: A. The boy likes cookies; the girl likes icecream. B.
As a response to a rapidly changing marketplace, idea electronics found it necessary to reorganize, including a significant downsize of its middle management. t
X is 20 percent of y, which is 20 percent of z which is 20 percent of b whose value is 100
What does 2.1 trillion look like in numbers?
Which chemical is produced in the highest volume in both the united states and the world?
What is telling detail?
Digital Life 101 Worksheet, only need help with the statement “My media life is like a... idk what to put
which fraction is greater than 1/3 but less than 2/3