caple caple
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the candy store, one pound of candy Cost $6.49. How much would it cost if Joey bought .79 pounds of candy ?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-12-2021

Answer:

5.12

Step-by-step explanation:

1 lb               .79 lbs

------------ =  -----------

6.49             x dollars

Using cross products

1x = 6.49 * .79

x =5.12 dollars

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to -2(x+3)
Which phrase completes the table?
The initiative, referendum, recall, and direct primary are all intended to
Beth has a one-day-old baby daughter. When Beth puts her finger in the baby’s hand, the baby grasps her finger. Which statement best describes why the baby gras
& Elmer Elementary School has 576 students On of off cor 10. and 24 teachers Savoy Elementary School has 638 students and 29 teachers. Which school has the
Please help if u know
Changing role of during WW2
Solve for x plz.aaaa
HEEELLLLP GRADES ARE DUE In 4 HOURS Sandra saves 13% of her salary for retirement. This year her salary was $2,000 more than in the previous year, and she saved
what is the answer to x(4x+1)