jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

The area of the square is 9/16 PLEASE HELP
PLEASE ANSWER THE PIC BELOW (answer a, b and c)
During the winter, the United States is MOST likely to import crops from which of the following countries? (4 points) Chile Mexico Bangladesh Spain Pick 2
The executive branch of government can influence policymaking by--- proposing legislation in an annual speech (e.g. state of the union address) determining that
Explain ONE way in which the outcomes of the 1917 Russian Revolution and 1911 Chinese Revolution lead to the rise of new governments in the period 1900-1960.
Consistían en dar a los gobernantes parte de las cosechas de maíz, cacao, chile, hortalizas y todo lo que la tierra producía, también la gente estaba obligada a
Please answer fast thank you!!!
what is the slope of the line passing through (-12, 145) and (26, -235)?
Can u guys pls help me on this question and pls explain how u got the answer
who do this please ​