micaylabro
micaylabro micaylabro
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here

Help anyone I need this done tonight and I need a math genius here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-01-2017
The answer is very simple. If you have 8 ounces and in total they all cost $1.68, then all you have to do is divide.

If you want to isolate one particular grouping - in this case, 1 ounce, then 8 ÷ 1.68 = 0.21 per ounce.

Hope this helped you! :-D
Answer Link

Otras preguntas

Standards of performance, or "performance goals," are used to A. communicate nonverbally. B. measure productivity. C. determine a worker's attitude. D. measure
There are 6 brown, 5 blue, and 2 orange marbles in a hat. What is the probability of picking two orange marbles in a row without returning the marbles back to t
Which word is used to name the number 2? x – 2 = 8 A. difference B. factor C. minuend D. subtrahend
How did the immigrants of the late 19th and early 20th centuries reshape their adopted homeland? What common interests and threads did they share?
what is four times a age decreased by 3 is equal to 3 times the age increased by 7. what is the age
what is 5000 1/10 of
what is the definition of global Address
The value of the 5s in 6,755
a pencil and ruler cost 1.50 together . the ruler cost 1.00 more than the pencil how much does the pencil cost
what is 4/625 to the 2nd power?