Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

the coordination of bureaucrats business leaders and politicians to set policy in their mutual interest is called
What do BOTH passages say about censorship regarding teenagers? Use at least ONE detail from EACH passage to support your answer. Write your answer in the space
Find the discounted price, to the nearest cent, for a portable CD player that sells for $59.95 and is on sale for 30% off.
Subtract 4 from 8. Then, multiply by z.
volume with cubes help pls 2
What is the link between heredity and drug addiction? O A. Substances cause people to have addicted genes. B. Genes are not related to addiction. C. Some people
Consider a regular hexagon inscribed in circle c with radius r. Regular hexagons have six congruent sides and six congruent angles. In the figure, angle cab mea
What are the elements in poetry
Skis at a sport store near Snow Summit are on sale for $476. If the original price was $560, what discount rate does this represent?
during the holocaust, which place was known as one of the worst death camps created by the nazis? A. bamberg B. Heinsberg C. Auschwitz D. Wurzburg