akaylajones217
akaylajones217 akaylajones217
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

Hector purchased a 20 ounce bottle of mustard for $2.80. What is the cost of the mustard per ounce?

Respuesta :

19278najmussakib102m
19278najmussakib102m 19278najmussakib102m
  • 11-01-2022

Answer:

0.14 $

Step-by-step explanation:

Price of 20 ounce bottle of mustard for $2.80.

Price of 1 ounce bottle of mustard for 2.80÷20 $

                                                             = 0.14 $

Answer Link

Otras preguntas

anyone got the answer to any of there questions
What is 112=1/2bh solve for b
The science of arranging living beings into groups with shared characteristics is called
Scientists say that photosynthesis and cellular respiration are reciprocal processes. Why
In the excerpt, Aristotle states that governments that act in favor of the common interest are unpopular. ineffective. just. tyrannical.
find x and y using subsitution -3x + y = 6 5x + 2y =23
What is the product? 2⋅(−8)⋅5⋅(−2)
Powers shared by the national and state governments are called implied powers delegated powers reserved powers concurrent powers
This map shows the location of the Olmec civilization in the area shaded orange. Which early American culture lived to the east of the Olmecs? The Aztecs the Ch
Find the tangent for angle A