jakariusshort jakariusshort
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries are on sale for $1.60 per pound.how much would 0.75 pounds of strawberries cost

Respuesta :

Azailia
Azailia Azailia
  • 12-01-2022

Hi!

To solve this, we just multiply 1.6 by .75

Using a handy-dandy calculator, that is $1.20

Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

A line passes through the point (0-4) and has a slope of 3/2 What is the equation of the line? A. 3x – 2y = 8 B. 6x+4y=-8 C. 2x+4y=-1 D. 3x – 2y = 8
Sand and gravel are mixed in the ratio 5:3 form ballast a) How much gravel is mixed with 750kg of sand? b) How much sand is mixed with 750kg of gravel?
plz help me .k make you brainlast​
What is the derivative of 5x^4+4?
help with this plsssssssssssssssssssssscience subject​
Find the length of the arc. A. 15π mi B. 5400π mi C. 135π mi D. 125π16 mi
Select the correct answer. What organization was not created during the war years? OA. WPB OB. OPM O c. OWI D. TVA Reset N
The hypotenuse of a right triangle measures nem and one of its legs measures o em. Mnd the measure of the other leg. If necessary, round to the nearest tenth. S
150 is 40% of what number
What is the main compound in plants