mikaenahthaxter
mikaenahthaxter mikaenahthaxter
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

If 12 mangoes cost $360, what is the cost of 16 such mangoes? ​

Respuesta :

faithtardieu
faithtardieu faithtardieu
  • 13-01-2022

Answer:

$480

Step-by-step explanation:

First: divide 360/12 to find the cost of 1 mango.

The answer should be $30.

Then, multiply 30 by 16 to find the cost of all 16.

The final answer should be $480.

Answer Link

Otras preguntas

Nosotros nos ____ cuando oímos el despertador.
What makes michelangelo a renaissance man?
Answer please...................
Are humans any different from animals?
How do you write a mixed sequence paragraph?
rutherford hypothesized that in his experiment more alpha particles would be deflected if
What is the quotient and remainder of 302÷7
what does the theme beauty of simplicity mean?
What is the role of carbohydrates in the plasma membrane?
Why do clothes often cling together after tum- bling in a clothes dryer? air pressure?