JaydaAlcantaraAlonso
JaydaAlcantaraAlonso JaydaAlcantaraAlonso
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

20 points if u answer and brainliest :

How many boxes of envelopes can you buy with $12, if one box costs $3? write an equation to represent this information. Use p for the variable

Respuesta :

henrylv henrylv
  • 10-02-2022
P=12/3

Explanation: P is the variable and to find how many we can buy with 12 dollars we divide 12 by 3 which is the price.
Answer Link
2260945
2260945 2260945
  • 10-02-2022

Answer:

4 boxes.  12 - 3p = 0

Step-by-step explanation:

If you do the equation just figure out what P is and you get the answer.

Answer Link

Otras preguntas

After that shot, I never went hunting again. I didn't feel triumphant; I felt like a selfish kid burning ants with a magnifying glass, Here I was, out in Mother
For an economy as a whole, income must equal expenditure because a. the number of firms is equal to the number of households in an economy. b. individuals can o
which ideology liberal or conservative would most likely support entitlement and means-tested programs?
why was Detroit the most city for pollution in 1950​
When testing osmosis by measuring thistle tube height, what is the first step in the procedure?.
what is area of ths shape
3 John can clean pools at a constant rate of What is the ratio of pools to hours? pools per hour.​
please help will give brainliest
How can people make healthier food choices if their choices are limited by a dislike of certain foods, by a food allergy, by personal beliefs about ethical food
you throw a rock up into the air as hard as you can. it stays in the air for 8 seconds. what was the velocity of the rock when you threw it?