Dree2227 Dree2227
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

They buy 400g with costs 2.56 how much would 350g cost

Respuesta :

Dshark
Dshark Dshark
  • 11-02-2022

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

First I calculated the price for one g with the equation 2.56/400g.

I got .0064 per gram.

You can then multiply this by the 350g to get 2.24

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What is the historical significance of a republic
X=5y.          y=10x+20 Help please
What biome is New Caledonia considered?
How do plant populations in a community change over time?
according to hamilton what are implied powers?A.powers not expressly forbidden in the constitutionB.powers that were forbidden in the constitutionC.powers that
How many chromosomes does each new cell contain after mitosis if the original cell had 52 original cell chromosomes
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.
How do plant populations in a community change over time?
6 divded by 2/3 = what
X=5y.          y=10x+20 Help please