Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was an outcome of Bacon’s Rebellion? Group of answer choices A.Colonies saw a shift from indentured servitude to slave labor B. Colonies
What is the LCD of 4 and 5? 13 21 42 36
A car 4m long moving at a velocity of 25m/s was beside a lorry 20m long with a velocity 19m/s at t=0. The distance between them was 10m. How long will it take t
Does mass resists acceleration?
g A survey of athletes at a high school is conducted, and the following facts are discovered: 41% of the athletes are football players, 52% are basketball playe
25 - (-4) plzzzzz ijkfytwhdfvytwefvfevetvy
During the 1800s what changed with the factory workforce that resulted in many women going to work as teachers?
find the 41st term of the arithmetic sequence 87, 89, 91
The graph of 2x+y=8 is shown on the graph below. Graph the equation y=13x−6 on the same coordinate plane below. Plot the point that represents the solution to t
Drew bakes a casserole for 25 5/12 minutes. He decides it needs to bake longer. He bakes it for another 2 3/6 minutes. How long does the casserole bake altogeth