ladagross
ladagross ladagross
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

2 2/3 lbs of rice cost $5.52. What is the cost of 1lb

Respuesta :

4035084 4035084
  • 11-02-2022

Answer: I'm not fully sure but I think its 2.07

Answer Link
clarch19
clarch19 clarch19
  • 11-02-2022

Answer:

$2.07 per pound

Step-by-step explanation:

we can rewrite 2 2/3 as 8/3

now we can create a proportion from cost to pounds of rice

5.52 is to 8/3 pounds as 'c' is to 1:

(5.52 ÷ 8/3) = c/1

cross-multiply to get:

8/3c = 5.52

multiply each side by 3/8 to get:

c = 5.52(3/8)

c =  2.07

Answer Link

Otras preguntas

2.375 divided by 0.05
I need an example of Alliteration in A Tale of Two Cities asap please
A writing workshop enrolls novelists and poets in a ratio of 5:3.  There are 24 people at the workshop.  How many novelists are there?  How many poets are there
What is mutation and DNA Replication?
what is 35 5/7 multiplied by 3.14 or multiplied by 22/7
How would you describe the change in the arrangement of particles as heat energy and temperature increase?
What is the name Haley in Spanish?
Use a factor tree to find the prime factorization of 164
Carlos is walking on a moving walkway. His speed is given by the function C(x) = 3 x 2 + 3x - 4, and the speed of the walkway is W(x) = x 2 - 4x + 7. 20.
Help me please >.< ---------------------