roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

The calendar as we know it today was first developed by the what dynasty?
Which of the following leaders attempted but failed to regain the provinces of the Western Roman Empire under the Byzantine Empire due to financial problems? R
Which of the following is not one of the three forms of solid carbon? amorphous graphite wood diamond
After completing a career search, Patrick has decided that he wants to be a paralegal. Which two skills or abilities are important for him to have in order to e
Which of the following did the Maya and the Mesopotamians have in common?Both societies practiced religious tolerance.Both organized around major rivers.Both we
How does dividing land into regions help make geography easier to study?
Emily rides her bike 14km/ in 2 1/3 hours. What is her average speed in kilometers per hour?
What is a summary that describes Alexander the Great?
31 - (2 + 1) = (31 - 2) + 1 A.True B.False
How did the missouri compromise of 1820 maintain the balance of free and slave states? a: maine entered as a slave state and missouri as a free state. b: maine