emilysandarhu59 emilysandarhu59
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

Briana bought 5 bananas for $1. Sal 5 bananas at $.49 a pound. If a banana weighs about 5 ounces, who got the better buy

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-02-2022

1 pound = 16 ounces.


sal

Bought 5 at 5 ounces each for a total

Weight of 25 ounces which is 1.4625 pounds


He paid 0.49 per pound:

1.5625 x 0.49 = 0.765 total round to $0.77


Sal spent $0.77 on the 5 bananas which is less than what Brianna spent so Sal for the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Annabelle picked 65 apples at a local orchard. 40% of the apples were green apple. How many green apples did Annabelle pick? Show work.
In what ways do volunteer groups benefit the community
What are the first 10 composite numbers
Why do O2 and CO2 pass through the plasma membrane? A. They are nonpolar and soluble. B. They are facilitated by protein. C. They are "pumped" through. D. They
Malia runs 5 miles in 1 hour. How many miles does she run in half an hour? In 2 1/2 hours?
What are the first 10 composite numbers
perform the calculation 90° - 34° 26' 52"
Simplify: (3y)^4 (times) y^-2 A) 1/2y^2 B) 3y^2 C) 1/81 y^2 D) 81 y^2
(x^4 -7x^3 +16x^2)-(7x^2 - 2x^4)
Suppose the clay the teacher buys is available only in 10 pound packages.How would the graph be different from the one shown on the facing page?