travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Give four characteristics of standard English.
The tables below show four sets of data: Set A x 1 2 3 4 5 6 7 8 9 y 10 9 8 7 6 5 4 3 2 Set B x 1 2 3 4 5 6 7 8 9 y 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Set C x 1 2 3 4
There are 57 guests and he want everyone to have a slice. I want to pay as little as possible and for them to be the same size. 20cm cake serves 12 people. 13.5
Which of the following has kinetic energy? a. a swimmer standing on a diving board b. a basketball player sitting on the bench c. a gymnast doing a cartwheel
what type of tumor is basically harmless
what conflicting motivations must he sort out before he can decide whether or not to use his last wish
which was included in the Declaration of Independence list of grievances? a) colonist being executed without trial b) colonists being forced to hold jury trials
Women who lift weights will not develop the same bulky muscles as men due to lower levels of a. estrogen b. steroids c. inflammation d. testosterone
Whom does macbeth have murdered to keep one of the witches' prophecies from coming true
There are 57 guests and he want everyone to have a slice. I want to pay as little as possible and for them to be the same size. 20cm cake serves 12 people. 13.5