Nathos
Nathos Nathos
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image​

need some help with the question in the image class=

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 12-03-2022

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg of jam = x

cost of 1 kg of butter = y

3x + 2y = 29 .....1

6x + 3y = 54 .....2

.....1 × 2 both sides of equation

6x + 4y = 58 .....3

.....3 - ......2

y = 4

replace y = 4 in 1......

3x + 8 = 29

x = 7

Answer Link

Otras preguntas

Isaiah spent $19.60 on a gift for his mother. The amount that he spent on the gift was 5/7 of the total amount that he spent at the store. Which statements can
Write pqqqqrr in exponential form. p·q^4·r^2
find the vertex y=x^2-14x+13
someone please flippin help answer my last question. Im actually going to fail
What property allows us to determine the congruency of the two triangles in the diagram? A. SSS B. ASA C. HL D. SAS
What is the equation in point-slope form of a line that passes through the points (7, −8) and (−4, 6) ?
mr. Ramirez bought 1/4 lb of cashews he divided cashews equally among his three children how much did each child get
solve for x. -2 - x = -10
how did the sea serve as ancient Greece highway
Charlie saves $22.55 each month for 6 months.In the seventh month, he only saves $10.60.How much money will Charlie have after 7 months?