r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

The declaration of independence reflects the philosophy of john locke, who argued that __________.
In the last paragraph, what type of context clue does the author give the reader for the meaning of lycopene?
Research has shown the most powerful justification(s) of consumer fraud/theft is(are):
Jewish culture prospered under Muslim rule in Spain
Read the excerpt below and answer the question. They caught me. My father was beaten to near death. Some of them were students, whose parents were peasants. Som
Which process is not correctly matched with its cellular location? glycolysis = cytoplasm citric acid cycle = mitochondria electron transport = mitochondria all
3. RNA from a chipmunk is compared to RNA from a worm. Both will contain the
A person with a conservative criterion for detecting a signal will generate a greater number of misses and ______________.
Solve for W. Simplify answer. -3=2(w-5)+5w W=?
I had 42 ounces of rice. On Monday I bought 58 more ounces of rice. Then I divided all the rice into 10 equal-sized portions for dinner with friends. How many o