tdsimmons1742
tdsimmons1742 tdsimmons1742
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which product costs the most per ounce?

Which product costs the most per ounce class=

Respuesta :

rafiya2
rafiya2 rafiya2
  • 10-05-2022

Answer:

Jose's cereal

Step-by-step explanation:

Per ounce:

Betty's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Jose's cereal = 0.09 dollars (9 cents)

Bob's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Betty's cereal and Bob's cereal cost the same amount per ounce (6 cents).

Jose's cereal costs 9 cents which is greater than 6 cents.

Jose's cereal costs the most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Pa sales tax is 6%. What is the sales tax for a car that costs $16,800? $______ Pa sales tax is 6%. What is the final cost for a car that costs $16,800 includ
Give an example of a “gun or butter” trade off your school or local government might have to make. Describe the issues on each side of the debate.
Find the value of x using SohCahToa.
How many solutions are there to the equation below? 5(x+ 10) - 25 = 5x + 25 O A. O O B. 1 O c. Infinitely many
How did the Civil War weaken the Southern economy? Give examples to support your answer?
What is presidential disability?
greg invested $20 and qudrupled his money in five years.sabrena also invested $20 and after five years the amount was eqaul to 20 to the fourth power who had mo
How does difference of squares work?
Rita's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Rita $5.70 per pound, and type B coffee costs $4.10 per pound. Th
The 1969 Stonewall Inn uprising launched the: Group of answer choices women’s movement. ""gay power"" movement.