jlene56 jlene56
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 ounces of chicken cost $28.25. How much is one ounce

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$5.65

Step-by-step explanation:

Divide 28.25 by 5 to get the price of one ounce.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

order these numbers from least to greatest. 679 , 6710 , 6.329 , 6.32
Personification means to give human traits to A. nonhuman objects. B. wild animals. C. critical readers. D. small children.
Seed germination in a bean sprout? a) uses a hooked shoot to protect the sprout tip from damage. b) occurs after the seed coat has been damaged. c) is aided
The term "accuracy" best refers to which of the following? a. whether or not a measurement is correct b. how "close together" a set of measurements is c. whe
According to Renaissance philosophers and artist, what did the term Gothic represent?
“Prudence, indeed, will dictate that Governments long established should not be changed for light and transient causes; and accordingly all experience hath shew
Which of the following sentences uses figurative language? A majestic whale leapt skyward before diving back into the sea. People like whales and often go on
brasilia is the oldest city in brazil. true or false
Read the paragraph. Volunteering is a good way to gain skills and work experience. In a recent study, seventy-three percent of employers said they’d hire someo
Can someone help me doing this differential equation? y''-2y'+y=2e^x