violetdancer violetdancer
  • 10-06-2022
  • Mathematics
contestada

How do I find the unit price

Respuesta :

lisee787 lisee787
  • 11-06-2022

Answer:

get the price of the item then divide by how many Oz or lbs you get unit price

examples 4 cakes cost $14.00 divide so one cake is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 5+ square root -49 / 6
What event is labeled as Process Z in the diagram? Answer: CORRECT (SELECTED) Meiosis II. Explanation: During process Z, sister chromatids are separating to for
What type of argument is the Declaration of Independence?
What is the probability of rolling a 3 on a 6-sided number cube and then NOT rolling 2 or 4 on a 6-sided number cube
How does Carla's husband view the number of miles they travel every day?
A group where people systematically sever relationships from functioning tribes, and then pool together with people who think like they do?
What are the four Cs of credit and why are they important explain each?
function g is defined by g(x)=3(x+8) what is the value of g(12)
What were the 4 major issues at the Constitutional Convention?
Where are the zeros for f(x)=12sin2x−2 on the interval [0,2π] ?