keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

can someone please help me figure out what X is? I've tried starting with different numbers and stuff, but I don't know what to do​
why do pengiuns have beards
How u would survive on a desert or an island by yourself and your in a contest. Please write it in French
NEED HELP ASAP GINING BRAINLIEST Based on the lines "Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow/Creeps in this petty pace from day to day/To the last syllable of reco
Please help it’s urgent?!!!!
Which of the following best represents a convergent boundary where an oceanic plate and a continental plate meet? A The San Andreas Fault. B. The "Ring of Fire"
Elijah is planning a circular flower garden with a 12-foot diameter. He will put plastic edging along the flowerbed. How many feet of edging will Elijah need to
A firm has a production function Q = 46L0.2K0.7, where Q denotes quantity, L denotes labour and K denotes capital. By how much will Q increase if L and K both i
Ty is buying an aquarium for his fish. He knows the tank can hold 95in³ of water and the area of the base 19in². What is the height of the aquarium?
f(x)=x^-7.5x+9 to the nearest hundredth