patricialovett6724 patricialovett6724
  • 12-08-2022
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce box of cereal costs 2.99 dollars. how much are they charging per ounce?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 12-08-2022

Answer:  30 cents per ounce (approximate)

Work Shown

10 oz = 2.99 dollars

10/10 oz = 2.99/10 dollars

1 oz = 0.299 dollars

1 oz = 0.30 dollars

1 oz = 30 cents

The unit cost is approximately 30 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

whats the meaning of evde
A jar holds 16 ounces of honey. A cook is going to make two recipes. One of the recipes calls for 2.5 ounces of honey, and the other calls for 4.25 ounces of ho
While performing an experiment involving a reaction between two chemicals, the scientist observes that the reaction container has become warm. The observation i
Diane used a magnet to try to magnetize a paper clip and piece of paper, but she found that she could magnetize only the paper clip. Write a short paragraph exp
In a shipment of CD's to a music store, 5/8 of the CD's are pop and 1/4 of the CD's are country music. If there are 72 CD's in the shipment, how many CD's are e
Help me please on this one math question
what can you infer about the type of erosion that formed the Grand Canyon?
What is the percent by mass of water in MgSO4 • 7H2O? A. 51.1% B. 195% C. 56.0% D. 21.0%
What do google and Xerox have in common? Explain in 2 or 1 paragraph
Can someone please check my work? Write a complete sentence using the elements below and replacing the words in parentheses with a direct object pronoun. model