Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

Christians estimates that she will spend $250 on new summer clothes.She actually spent $350. What is the percent error?Round to the nearest whole percent
What elements do alkaline earth metals react with
Find a function that models the area A of an equilateral triangle in terms of the length x of one of its sides.A(x)= ?
find the LCD for each pair of fractions 3/4, 5/8 3/4, 1/12 1/6, 5/24 2/9, 1/6 1/4, 3/7 1/12, 7/24 2/5, 1/2 1/16, 3/8 8/9, 1/5
What is 2/5 plus 1/3
why wheat flour is usually passed near a magnet before being packed?
Is the outside of cheese turning green from mold a chemical change?
A cell with 10 chromosomes undergoes mitosis. Indicate how many chromosomes would be expected in each of the daughter cells?
A car is moving at an average speed of 202/ 5 km/hr. How much distance will it cover in 15/2 hours?
3. What can you use to measure area? Include examples please