unknownperson9252101
unknownperson9252101 unknownperson9252101
  • 11-09-2022
  • Mathematics
contestada

How much money do you save by purchasing the vanilla cupcakes in a dozen Pak versus buying 12 individual cupcakes? $11.53 for dozen pack and twelve individual cupcakes is $2.15

Respuesta :

godsbre71 godsbre71
  • 12-09-2022

Answer:

You save $ 14.27

Step-by-step explanation:

12 dozen = 11.53

2.15 x 12 = 25.80

25.80 - 11.53 = 14.27

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true of the critical temperature of a pure substance? A. The critical temperature is the temperature above which the liquid
Why do we put these three words together in the 'fire triangle'?
MULTIPLY POLYNOMIALS (8p-2)(6p+2)
What is .03 as a percent and degree?
5/6 - 1/6 = in simplest form
Describe the range of a square root function
Cellulose is a complex carbohydrate that makes up the cell walls of plants. Which of the following elements are main components of cellulose? A. calcium and chl
how can I learn Spanish easily
Which two of these are chemical reactions? Tick two boxes. You dissolve a spoonful of sugar in water.   Bread goes brown in the toaster.   You tak
The energy required to completely separate the ions from a solid is (A) free energy (B) lattice energy (C) kinetic energy (D) activation energy (E) ionization e