MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

Plz help ASAP! With all the questions
6. Who coined the term "black power"? A. Malcolm X B. Martin Luther King, Jr. C. Thurgood Marshall D. Stokely Carmichael
why might a geographer choose to present information in a map rather than with stactics or in writing????!!!! help me ASAP
How do you calculate the number of moles in CO2
what is true about the Y chromosomes
6. What was the purpose of the Sherman Antitrust Act?
Where was the battle of bunker hill fought
Two brothers are three years apart in their age. The sum of their ages is 17. Use a system of equations to find their current age.
The math club is experiencing a growth in membership. On average, they are seeing a growth of 3% each week. If they started with 10 members which function, S(
5 reasons why humans follow propaganda?