bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

Find the y-intercept of the following equation. Simplify your answer. 25 POINTS WILL MARK BRAIN y = –10x + 7 y-intercept =
Which best states the author’s purpose for including this quote in the text? to persuade the reader that strike was not a good idea for the workers to give the
I only need to know is it 360 or 180?
The width w of a rectangular swimming pool is x + 5. The area A of the pool is x^2 + 4x – 5. What is an expression for the length of the pool?a. x - 1b. x – 5C.
Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2 You are asked the following question: In the chemical reaction above, if you start with 100 grams of zinc, how many moles of hydrogen wi
Whats the answer of the prism ?
||x-5|+2|<=3 please help
could some please help me with this? thank you
Granger Company had January 1 inventory of $150,000 when it adopted dollar-value LIFO. During the year, purchases were $900,000 and sales were $1,500,000. Decem
A local company makes a candy that is supposed to weigh 1.00 ounces. A random sample of 25 pieces of candy produces a mean of 0.996 ounces with a standard devia