lovelacey2004 lovelacey2004
  • 12-02-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 pizzas and 4 sandwiches at Ralph's Deli is $68. The cost of 3 pizzas and 7 sandwiches is $92. What is the cost of one pizza and one sandwich?

Respuesta :

muzzickman
muzzickman muzzickman
  • 14-02-2017
Pizza is 12. Sandwich is 8. Total for both is 20.
92-68=24
24/3=8
 8*4=32
68-32=36
 36/3=12
Answer Link

Otras preguntas

What does y and x equal for -2y+6y=6 -7x+8y=-5
if you had to write the Declaration if Independence in 1776, what would you include
what's the answer of 75% of what number is 60
Grade 7 : Help, anyone? Urgent!!!!!!!!
What were most palazzi like? a. solved complex equations in algebra b. wealthy town homes built around central courtyards c. the culture was centered there d. t
harsh, non-melodic, unpleasant sounding arrangement of words a. anaphora b. euphony c. allegory d. cacophony
What is 6.25 in a faction
What does it mean to be as fiery as a volcano? a. quickly or easily becoming angry (The giraffe living next door has a fiery temper) b. very black (The pirate's
what is the equation of the slop (0,2) (2,5)
adverse a. under the tongue b. obvious, easily observed c. rounded inward d. undesired, possibly harmful