iriana iriana
  • 10-04-2015
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25. Determine the unit cost per pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 10-04-2015
Divide the pounds by the cost.

38.25 / 45 = 0.85

So the cost per pound is $0.85.
Answer Link

Otras preguntas

A triangle, ΔABC, is reflected across the x-axis to have the image ΔA'B'C' in the standard (x,y) coordinate plane; thus, A reflects to A'. The coordinates of p
What is the definition of role on the wall
True or false. A group of animals limits the species of plants that grow in an area.
F(x) = 4x^2 - 3x + 2kx + 1 What's the value of k for which the function has two zeros?? Can someone show me step by step?
What's the answer too x+7/7x+35*x^2-3x-40/x-8
what is the main idea for the book Helen keller
Gathering information with your eyes is called.A. central vision B. peripheral visionC. rubbernecking D. visual perceptionPlease support your answer with short
Which of the following are factors that both unicellular and multicellular organisms actively balance in order to achieve homeostasis?A)size, shape, and massB)t
What does m and b stand for in y=mx+b?
F(x) = 4x^2 - 3x + 2kx + 1 What's the value of k for which the function has two zeros?? Can someone show me step by step?