16ejohnston
16ejohnston 16ejohnston
  • 11-06-2017
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 75p. How many yogurts can be bought for three pounds?

Respuesta :

taylormw7771 taylormw7771
  • 11-06-2017
4 yogurts can be bought.. .75×4=3
Answer Link

Otras preguntas

How has the Doppler effect and the redshift of stars and galaxies indicated that the universe is expanding? A: The Doppler effect says that the higher the frequ
What year did the revolutionary war begin?
5(x-7) = 6(x+2)please help ... I got 11x = -23??​
What does define civilization mean
12 people went to the circus together. 3 of the people are children and cost 3/10 less than the regular price. if the cost of admission for a regular price tick
Turn the following statement into a hypothesis using the "if, then" format. "Sally is hungry when she eats a snack."
Find the next two numbers in the pattern -128,64,-32,16
Maxwell tax planning service bought communications equipment for $ 10 comma 800 on january​ 1, 2019. The equipment has an estimated useful life of five years an
The sum of three numbers is 79 . The third number is 2 times the second. The first number is 5 less than the second. What are the numbers?
A simplified model of the human blood-type system has four blood types: A, B, AB, and O. There are two antigens, anti-A and anti-B, that react with a person’s b