lizbethfernadez lizbethfernadez
  • 10-08-2017
  • Mathematics
contestada

John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75 how much did the hamburger cost per pound

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-08-2017

there are 4 1/4 per a whole

 so multiply 0.75 x 4

0.75 x 4 = 3.00 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

The fastest car in the world could travel from Los Angeles to San Jose (546.5) in 26 minutes and 42 seconds. What is the speed of this
-6x^2+36x=-714 what is the intermediate step
PLEASE HELP ME WITH THIS
Farmers often must add fertilizer to soil that is deficient in nutrients. Which statement best describes an effect that this might have? A. The fertilizer cou
ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELP PLEASE!!!!!! In two or more complete sentences, describe how to graph the following equation. In your description, include the slop
A hammer hits a nail with a downward force of 50 N. What is the size and direction of the force of the nail on the hammer?
Which substance contains the most positively charged cation? Choose one: A. MgCl2 B. KI C. AlF3 D. SrO
World's fastest growing sector of world trade includes
How many black cherry trees were 75 ft or less? Options: 17 8 12 5
MANNY HAS A PIECE OF RIBBON THAT 1/3 LONG HE CUTS IT INTO 2 EQUAL PIECES TO MAKE BOOK MARKS HOW LONG IN EACH PIECE