kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

Q7. Apple and mango cordail should be made with 1/3 cordial and 2/3 water. Kate puts 100ml of cordail in a glass. How much water should she put with it? Q8. Tow
At the start of Don Quixote, what does Mr. Quixana spend his days reading? A. academic textbooks B. stories about knights
What is transaction model?
A sentence style employed by Hemingway that uses many conjunctions is called a. repetition. b. polysyndeton. c. complex. d. succinct.
Under Mussolini’s rule in Italy, a. a democracy was put it place. b. there was a one-party dictatorship. c. the socialists came into power. d. free speech w
i need to check a number line of 0 to 4 using 1/3
What year did George Washington became president?
when a reader makes inferences based on details provided, it enables the reader to
If an organism does not have its own means of locomotion and it produces new cells out of inorganic materials through the photosynthetic process, it is: A plant
The cell wall of a plant is like a laminated two layer structure. a. True b. False