Hththt13 Hththt13
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

The cost of manufacturing a certain mountain bike is given by c(x) = 200,000 + 100x, where x is the number of mountain bikes produced. The average cost per mountain bike, denoted by c(x), is found by dividing c(x) by x. Find the given quantities. (a) =(1000) (b) c(10,000) _ (c)

Respuesta :

Otras preguntas

find the value of x log x 8 = 0.5
Kip studies flower color in petunias, where the allele for red flowers, R, is dominant to the allele for white flowers, r. If Kip makes the cross RR x rr, the g
what number is half way between fifteen and thirty seven?
tell ma the answer to the correct anwser to what is unitary
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
The ratio of boys to girls in a class is 5 to 6 which is an equivalent. Ratio
What three variable factors determine the force of gravity between any two objects?
I don't know how to do the problem 6^4 x 10^2 over 6^2 x 2^4. Do you think you could help?
how do u figure out the problem of 1/5d = -3
Simone saved $65.35 more than her brother Dan and $37.50 less than her sister Carly. Carly saved $127.75. Write and solve equations to find how much money Simon