malikahjackson
malikahjackson malikahjackson
  • 12-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nineteen ounces of gold cost $7,700.70. Find the unit rate in dollars per ounce.


 

The unite rate in dollars per ounce is 

Respuesta :

AJGreen
AJGreen AJGreen
  • 12-09-2017
7,700.70 / 19 = 368.82

The unite rate in dollars per ounce is 368.82 dollars.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

A gas occupies 4.3 liters at a pressure of 0.76 atm
Q: Industrialization was an economic process, but it also transformed American society and politics, why?
Need help with this. Can you please tell me the answer to this?
What is the synonym for the word in bold
276x^2−136x+869+−5184x+6
What is the sum of a triangle
What analogy matches formation:disorder
do number 10 and 12 AND I WILL GIVE BRAINLIEST
(-1,-3), (7,r), m=3/4​
If a frog can move 3/5 of a mile every hour than how many hours would it take to go 6 miles?