waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

Is 5/8 greater than less than or equal to 3/8
What influences you the way you act and think
How do you write 932 million 408 thousand in standard form for 5th grader
what would happen if matter could not recycle?
A rectangular garden is 25ft wide. its area is 1125ft^2, what is the length of the garden?
How much ATP could be obtained from the complete oxidation of one molecule of glucose?
who is the father of Eurynomous
what gas makes up close to one fourth of the air surrounding the earth
A bacterium and amoeba are placed in different domains becauseA. a bacteria is single celledB an amoeba is photosyntheticC an amoeba can moveD a bacterial cell
5 divided by 275? Somebody help