califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How can you solve the equation y-12=15 ?
The length of a photograph is 3cm less than twice the width. The area is 54cm². Find the dimentions of the photograph.
why are Europe's clean energy sources important to the region
Write seventeen thousand and one hundred six thousandths in standard form.
What were Benjy and Laska, which were sent into space in 1958?
Read this line from the passage: All may run smoothly for a while, then storms gather about the head of the child of fortune What does Charles mean when he make
The saber-toothed cat was a fierce and hardy hunter; it once roamed throughout North and South America. The sentence above is a A. simple sentence. B. compound-
You want to add the suffix ed to the following words. Which word would require you to change the y to an i? Betray Destroy Hurry Obey
The text below was written in 1918: "Your Honor, years ago I recognized my kinship with all living beings, and I made up my mind that I was not one bit better t
(-y + 5.3) + (7.2y - 9) = 6.2y +n whats the value of n?