DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

During auscultation, the nurse hears a soft humming sound. The nurse should document this as a
(3y+4)(3y-8)+(2y-3)^2
Organize each of the following details into the appropriate categories in the chart. Note: Some options may be used more than once. · favored by small s
please help I need help​
How was the scientific revolution important to the enlightenment
PLEASE HELP 15 POINTS! LOOK AT PICTURE!
| x - 2| = | 4 + x |
True or False Electrons are found in layers outside the nucleus.
Which of these is not an example of currency? Group of answer choices Rocks Dollars Euros ALL are examples of currency
9. Cell division is necessary for an organism to O A. obtain nutrients. O B. grow and reproduce. O C. make proteins. O D. conserve matter and energy