robotdog05
robotdog05 robotdog05
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

Jack went to the store to buy apples. He bought 20 apples for $3.40. What is the (rate) amount of each apple?

Respuesta :

MathisLif3
MathisLif3 MathisLif3
  • 12-11-2017
34/200=.17
or 17 cents
Answer Link
leeannpatrick
leeannpatrick leeannpatrick
  • 12-11-2017
$ 3.40 / 20 = 17 cents
Answer Link

Otras preguntas

what is 3(g-7)=2(10+g)
Round the following numbers to 2 decimal places 0.2731.5956.4732.5710.42544.556482.3643325.1741
What are some quotes for of mice and men for the character Curley?
Places in India where cattle farming is done
How can high temperature lead to death
A company is planning to make a new kind of radio. The cost to produce x radios is C(x) = 80,000 + 10x. Meanwhile, the revenue earned by selling x radios is giv
An advertisement for a new model of luxury sedan would target ________??1.new drivers2.families 3 businesses 4.professional  adults
What is 7/10 - 1/4 (fraction)
Places in India where cattle farming is done
PLEASE Find the equation of the line............................perpendicular to the line y= 5x -1 and passes through the points (10,8)