amu7
amu7
12-11-2017
Mathematics
contestada
4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets
Respuesta :
star030616
star030616
12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123
ImFailingEasyAs123
12-11-2017
45p
4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p
* = times
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
PLease Help ASAP>>American leaders hoped that Nixon's Vietnamization program would have the following three results: -show North Vietnam that the United
A seal went 15 feet below sea level to catch a fish. A sea lion dove 6 feet less than two times as deep as the seal to catch a larger fish. What expression repr
The optimism that characterized Londoners during the Victorian age was primarily caused by A. economic prosperity. B. the institution of democracy. C. impro
What is the value of x?
The floor in Lila's bedroom is 30 square yards. Calculate the area in square feet. A) 540 square feet B) 270 square feet C) 90 square feet D) 10 square feet
What president Davis known as
What is the value of x? Round your answer to the nearest tenth if necessary. 14.3 Right triangle whose two legs measure fourteen and x, and whose hypotenuse
one pound of horse hair is divided into pulls to make horse hair belts one pull weighs about 0.011 ounces. how many pulls could be made from 6 pounds of horseha
What is a caliper used for? to make a precise measurement of volume to make a temperature measurement with low precision to make a volume measurement with low p
please hurrywhat is the term used to describe the group of people who believed that immigrants'willingness to work for low wages robbed natives of jobs and high