adanielle180 adanielle180
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

A certain shampoo is available in two sizes. A 12.6 -ounce bottle costs $2.97 . A 22.8 -ounce bottle costs $4.97 . Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.

Respuesta :

yukozhuo12ov9k8j yukozhuo12ov9k8j
  • 10-12-2017
12.6 oz= $0.24 per ounce
22.8 oz= $0.22 per ounce
the 22.8 is a better price
Answer Link

Otras preguntas

what is the name of rhe first american pressident
75% of the students in the class are boys there are 18 boys in the class wwhat is the total number of students in the class
When Charles Darwin published The Origin of Species, his theory of evolution was not accepted by everyone. Why did people reject Darwin’s theory? a.People had a
What is the area of the trapezoid? A. 480 square feet B. 96 square feet C. 52 square feet D. 240 square feet
Plz show me how to work this out
What did King Henry VIII do when he wanted to divorce his wife? a. He gave land to the Church in return for his divorce. b. He convinced Parliament to start a n
what is the percent for 10.44?
Find the sequence.. 1,2,2,4,8
Arrange these numbers from least to greatest: -5/6, -4/9, -3/5, -4/7
How does an ion differ from an atom?