Seudónimo Seudónimo
  • 11-11-2015
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.49 per pound and grapes cost $1.15 per pound. Leanne bought 3.5 pounds of bananas and 2.4 pounds of grapes. How much did she pay for the bananas and grapes?

Respuesta :

bellbell252
bellbell252 bellbell252
  • 11-11-2015
(.49*3.5)+(1.15*2.4)=1.72+2.76=$4.52
Answer Link
mitleyseide
mitleyseide mitleyseide
  • 11-11-2015
0.49×3.5=1.71

1.15×2.4=2.76
2.76+1.71 =4.47
Answer Link

Otras preguntas

What is 15% of 60?? Can someone plz tell me how to calculate this as well??? Thanks!!!
First colonists: English settlers wealthy landowners from the West  indies, and ?
ok guess i got a question for ya what is 0.9% of 54
write a mixed number for p so that 3 1/4 *p is more than 3 1/4
What is the Bohr model for beryllium
what is the difference between concentration camps and death camp
A ramp was built by the loading dock. The height of the loading platform is 4 feey. Determine the length of the ramp if it makes a 32° angle with the ground. .
is the square root of 130 a rational or irrational number
Big bend national park  has about  870 oak trees. Brazos   bend state park has about  565 oak trees. About how many more oak trees does big bend national park h
Which  is larger a zinc atom or a zinc ion? explain