sounplex5886 sounplex5886
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

Sophia spent $7.30 for school supplies . she spent $3.00 for a notebook and$175 for a pen. she also bought 3 large erasers. if eacheraser had the same cost, how much did she spend for each eraser?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2017
7.30 - 3 = 4.30 - 1.75 = 2.55, 2.55 / 3 = .85

Answer - 85 cents
Answer Link

Otras preguntas

What does it say about the Cherokee Nation that by 1828 they had published their own newspaper (the Cherokee Phoenix) in their own language and in English?
what is an outcome careetrs
In the transcript, the author discusses the power of diverse stories. How do we understand the world around us? Explain how the stories the writer read, or the
What is a response for using excel
solve for C 20/9=8/c what is C?
How is the atmospheric oxygen that is taken in by living things for respiration replaced? After living things use oxygen for respiration, they exhale the oxygen
The Wizard option will? a. Walk you through the steps for creating a template document. b. Display the Help menu. c. Automatically send a document via e-mail wh
9/7 div (-9/5) in its simplest form
RBC Current Result: 4.68
what is an outcome careetrs