Seudónimo Seudónimo
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. If you need two gallons, which store should you buy from?

Respuesta :

bonecrusher1000
bonecrusher1000 bonecrusher1000
  • 11-12-2017
it will be $3.75 for two gallons

Answer Link
willieaustinwhi
willieaustinwhi willieaustinwhi
  • 11-12-2017
$3.00 x 2 = $6.00
$0.80 x 4 = $4.80
The second store is better to buy from
Answer Link

Otras preguntas

Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
How do you find the perimeter of a dented square?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
How do you find the perimeter of a dented square?