johnnowak123 johnnowak123
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16 pencils?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2017
The answer is 2.64. Hope this helps!
Answer Link
Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 12-12-2017
.99/6= .165

.165*16= 2.64

I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

what is the general tone of Defoe's piece describing labor in the textile - manufacturing village ?
According to the circular flow model , which of the following is not provided by consumers
Come up with a word problem for 2k-10=6
Write each rate as a unit rate. 5 notebooks for $6.50. 100 miles for 15 gallons. Please show work
write the expression 4/7 + 1 1/3 using equivalent fractions
Why is the senate called a continuous body?
What is a unsaturated solution????
Consider this three-digit sequence: 943. Is the first digit the largest or the second digit the smallest, AND, is the third digit even or the first digit odd?
(25m^2 - 20m + 4) ÷ (5m - 2)
Which statement is true about two isotopes of the same element? They have the same mass number. They have different numbers of protons. They have different l