samarie
samarie samarie
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

At a local market the cost of apples is directly proportional to the weight of the apples. Brian bought 10 pounds of apples for the cost of $15.00

Respuesta :

enold27owt2g3 enold27owt2g3
  • 11-01-2018
To find this proportion, you need to make a fraction. Basically you want to find money per pound. So set up your fraction like that. $15.00/10 pounds. That means it costs $1.50 for every 1 pound. 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an exclave of Angola? a. Drakensberg b. Maputo c. Cabinda d. Soweto
compare and contrast the two new cells formed after mitosis and cell division
Miguel currently earns $9 per hour at work. His hourly wage will increase by 70¢ every 5 months for the first year. In a function that models Miguels average ho
What is the solution to the system of equations x=3y+5 x-4y=3
The character Jack Skellington appears in which 1993 Tim Burton film
Name the original eight reindeer from the 'Twas the night Before Christmas' poem
2/3 and 5/6 common denominator
Who were the muckrakers and what did they do?
What is the main idea of Franklin’s Albany Plan of Union? Select one: a. Albany and Boston should join in a trade agreement. b. All the English colonies in Amer
What is the complement of 76 degrees