lillirose133
lillirose133 lillirose133
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. How many pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
each pound costs $3.50
total money spent is $24.50
the number of almonds pounds bought is $24.50/$3.50 = 7
 
Answer Link
arianajauregui1
arianajauregui1 arianajauregui1
  • 11-01-2018
24.50 / 3.50 = 7 pounds purchased 
Answer Link

Otras preguntas

Use elimination to solve this system of equations. 2r + 3s= 9 and 3r + 2s= 12
Why was Franz Ferdinand assassinated?I have to draw a political cartoon depicting the assassination from the point of view of a Serbian nationalist or an Austri
Gravity and friction are two kinds ofa.inertiab.forcesc.massesd.gravity
which is greater 1 gal or 15 c
Can someone plz help me with the bottom part
How is 0.00025 written in scientific notation
What property justifies the following statement?If 4x+6=20, then 4x=14.
What does Para mean in latin?
Mr.smog just bought a big-screen tv set. The screen is 48 in. wide and 27 in. high. Find the lenghth of its diagonal
What property justifies the following statement?If 4x+6=20, then 4x=14.