16martinez2387march 16martinez2387march
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Treon bought 25 apples at the grocery store for $15.00 what proportion should be used to find the amount of money he would pay for 3 apples

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2018
25 / 15 = 3 / x......25 apples to $ 15 = 3 apples to $ x

or it could also be :
15 / 25 = x / 3.....$ 15 to 25 apples = $ x to 3 apples
Answer Link

Otras preguntas

5x^2+40x^2-100x FACTOR
What capital letter has parallel lines
Candace bought three shirts each cost the same amount and discounted by three dollars and 66 cent Candace paid a total of 62.31 before tax .how much did each
Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
A shoulder massage is one of the best treatments immediately after pulling a muscle in your shoulder.
who did not benefit from prosperity of the late 1800s
moles use their opposable thumbs to grspobjects true or falso
Which of the following groups was massacred by the Ottoman Empire during World War I? A. Russians B. Armenians C. Austrians D. Turks
Is it true or false that the heat dome is better developed in winter
5/6 (x - 1) = 4 what Is x