adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

Why was the Great Compromise so great?
point w is graphed at (n,1)
Which table could be a partial set of values for a linear function?
The temperature went from 25 to 90 degrees Celsius. What is the CHANGE in temperature?
Find the value of y.
What is 10 times 10 i forgot it
what is -10 - 2g = -2(3g - 1) + 4 ​
Is this a good poem? It comes quick with Nay warning It’s cold aura oh so haunting Wilt Thou live it’s hard to say If Thou argue Thou seal Thy fate On the cold
What is carbon? A. an element B. a compound C. an organism
Casey's grandmother sent her an $80 bookstore gift card for her birthday last year. This year, she sent her a $110 bookstore gift card. Which proportion can be